Я маю право  

   
   
   

Консультації  

   

Корисні посилання  

   

На сайті 20 гостей та відсутні користувачі

   

Архів новин  

Червень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
   
Перегляди статей
1695125
   

Суд скасував рішення управління ПФУ у м. Хмельницькому про стягнення з пенсіонерки понад 100 тис. грн надміру виплаченої пенсії

645750 w 300     Щомісячно 20% з пенсії клієнтки Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги відраховувалося на погашення надміру виплаченої пенсії. Відповідне рішення підписав начальник управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому 25.09.2013 р. Адвокат, призначений жінці у місцевому центрі, довів, що підстави для стягнення відсутні, а відтак суд визнав протиправним та скасував це рішення.

     Як розповіла жінка, що звернулася до Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, пенсію на пільгових умовах їй призначили згідно із записами у трудовій книжці, довідкою про характер роботи, а також іншими документами. Однак з серпня 2013 року управління ПФУу м. Хмельницькому припинило виплату. Причиною цього стало порушення кримінальної справи стосовно працівників заводу «Адвіс» (де працювала клієнтка місцевого центру) щодо підробки документів для призначення пенсій. Знову виплачувати пільгову пенсіюобіцяли після розслідування. Наприкінці листопада 2015 року громадянці стало відомо, що кримінальну справу завершено, проте виплату пільгової пенсії їй так і не відновили.

     В управлінні ПФУ жінці повідомили, що у результаті зустрічної перевірки достовірності видачі документів про заробітну плату та стаж роботи для призначення пенсії встановлено недостовірність поданої нею довідки, яка уточнює пільговий характер роботи, а тому, на підставі рішення УПФУ у м. Хмельницькому від 25.09.2013 року, з її пенсії відраховується 20% на погашення здійсненої переплати.

     Не погоджуючись з таким рішенням, громадянка вирішила оскаржити його у судовому порядку і звернулася до Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, де їй призначили адвоката — Юрія Кріля (доручення № 134 від 23.12.2015 р.).Захисник підготував адміністративний позов про визнання протиправним та скасування рішення управління ПФУ.

     Зазначимо, що представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав і просив відмовити у його задоволенні. Представник третьої особи — ТДВ «Завод Адвіс» — у судове засідання не з’явився, хоча про час та місце розгляду справи йому повідомили належним чином, і про причини своєї неявки суд не сповістив.

     У процесі розгляду справи було встановлено, що на підставі поданої заяви від 11.02.2003 року та долучених до неї документів (трудової книжки, довідки №9 від 06.02.2003 р, яка уточнює характер роботи, довідки про заробіток для обчислення пенсії) 11.02.2003 року позивачці була призначена пенсія за віком на пільгових умовах. Своїм листом УПФУ у м. Хмельницькому від 11.02.2016 року №75/к-12 у відповідь на запит адвоката позивачкиповідомило, що за результатами перевірки достовірності видачі документів про стаж роботи для призначення пенсії, виданих ТДВ «Завод Адвіс», встановлено недостовірність довідки, яка уточнює пільговий характер роботи громадянки. За таких обставин, у зв’язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, виплату пенсії за списком №1 позивачці з 01.10.2013 р. було припинено та з 07.05.2013 р. призначено пенсію за віком. Через надмірну виплату пенсії у розмірі 106074,6 грнза рішенням начальника управління № 179997 від 25.09.2013 року з пенсії позивачки утримується 20 % для погашення переплати.

     Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку. Згідно зі ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

     Згідно зі ст. 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії. У разі припинення виплати пенсії (внаслідок відновлення здоров'я тощо) до повного погашення заборгованості решта стягується в судовому порядку.

     Таким чином, повернення пенсіонером суми пенсії, виплаченої надміру, може відбуватися за наявності однієї із двох зазначених вище підстав, зокрема внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних.

     За матеріалами справи встановлено, що під час проведення зустрічної перевірки первинних документів ТДВ «Завод АДВІС» від 18.09.2013 р. виявлено, що накази, вказані в довідці № 9 від 06.02.2003 р, що уточнює характер роботи, не відповідають дійсності.

     Водночас суд звернув увагу на те, що відповідач не надав доказів на підтвердження будь-якого зловживання з боку пенсіонера, а тому, на думку суду, підстави для стягнення з пенсіонерки надміру виплаченої суми пенсії відсутні. Відтакрішенням суду від 17.08.2016 року у справі 686/7491/16-а визнано протиправним та скасовано рішення начальника управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому № 179997 від 25.09.2013 року про утримання переплати з пенсії позивачки.

   
   
   
   
   
   
www.youtube.com/embed/
   
   

Адвокатам  

Калькулятор для розрахунку оплати послуг адвокатів

Для розрахунку розміру винагороди за надання БВПД у разі подання адвокатом акта надання БВПД з відповідними додатками починаючи з 5 липня 2018 року

Для розрахунку розміру винагороди за надання БВПД якщо відповідна стадія провадження чи процесу або остання дія адвоката в межах виконання доручення центру завершилася починаючи з 1 січня 2018 року

Для розрахунку розміру винагороди за надання БВПД якщо відповідна стадія провадження чи процесу або остання дія адвоката в межах виконання доручення центру завершилася до 1 січня 2018 року


Постанова № 465 “Питання оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу”


Акт надання БВПД з відповідними додатками - формами розрахунку розміру винагороди за надання БВПД


Положення про ордер адвоката та порядок ведення реєстру ордерів


Затвердження стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі

   
© 2014 Хмельницький обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua